ENDÜSTRİYEL – SANAYİ ÇALIŞANLARI İÇİN SOLUNUM KORUYUCU MASKE

İnsan sağlığını tehdit eden ve solunum yolları ile vücuda nüfuz eden tehlikelere karşı solunum koruyucu maskeler uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu maskeler, insan sağlığını tehdit eden ve solunum yolları ile vücuda girişi olan zararlı aerosoller, partiküller, biyolojik tehlikeler, kötü koku düzeyinde kimyasallar, toz, duman, sis, polen, küf, mantar, bakteri, virüs gibi etkenlerinin yol açacağı salgın hastalık, kanser, alerji, solunum yolları enfeksiyonları, pnömokonyoz gibi pek çok farklı sağlık sorunlarından kullanıcının solunum yollarını maksimum düzeyde koruma altına almak için geliştirilmiş maskelerdir. İşyerlerinde AB2016/425 (EU2016/425) Kişisel Koruyucu Donanım Regülasyonuna (Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği) göre tasarlanmış bir maske kullanılması gereklidir.  Kullanıcıyı koruma maksatlı böyle bir maskenin performans gereksinimleri EN149:2001+A1:2009 standardı kapsamındadır. Bu maskeler çok farklı boyutlardaki Sodyum Klorid ve Parafin aerosolleri ile test edilirler. Maskeler bu testlerde TIL Toplam İçe Doğru Sızdırma, Nefes Alma/Verme Direnci, Yüzey Tıkanma Testleri, Alev almazlık, Solunan Karbondiokdit içeriği gibi pek çok farklı testten geçtikten sonra insan sağlığına hiçbir zararı olmayan referans değerlerine sahipseler eğer onaylanırlar ve belgelendirilirler. Koruma seviyelerine göre FFP1, FFP2, FFP3 koruma sınıfı işaretleriyle işaretlenirler. 
 
İşyerlerinde maruz kalınan tehlikelerin kişisel maruziyet ölçüm değerleri, uluslararası geçerli izin verilen sınır değerler ile karşılaştırılarak gerekli hesaplamalar yapılıp bu koruma sınıflarından gerekli olan düzey seçilir. Ortam sıcaklık / nem koşulları, maskelerin taşınma gereksinimi, çalışanın ön sağlık koşulları gibi diğer unsurlar da göz önüne alınarak ventilli / ventilsiz, yatay / dikey katlanabilir ya da konik, aktif karbon katmanlı ya da yüze temasta ekstra hassas konforlu ürün seçimleri yapılmalıdır.
 
*** Doğru maske seçimi konusunda, eğer çalışma ortamınıza, kullanıcılara ya da tehlikelerinize uygunluğu ve koruma sınıfı hesaplamaları konusunda sorularınız veya yardıma ihtiyacınız varsa, lütfen bizi arayınız ve profesyonel ekibimizden destek alınız.