MASKE KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Solunum koruyucu maskeler, birbirinden farklı amaçlarla üretilip belgelendirilmiş olsalar da kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ortaktır. Pandemi sürecinde en önemli tedbirlerden biri olan maske kullanımı hem kullanıcı sağlığını virüsten korumak hem de semptomatik (belirti gösteren) ya da asemptomatik (belirti göstermeyen) taşıyıcılardan dışarı yayılımı önlemek için kullanılmaktadır. Tüm maske çeşitlerinin pandemiyi önlemede etkin olduğu çeşitli uluslararası bilimsel araştırmalarda kanıtlanmış ve yayımlanmıştır.
 
Hem kullanıcıyı hem de karşısındaki korumak amacıyla kullanılması gereken maskeler kişisel koruyucu donanım olarak EN149:2001+A1:2009 standardına göre belgelendirilmiş FFP2 ya da FFP3 işaretlerini taşıyan maskelerdir. Uluslararası eşdeğer işaretler olan N95, KN95, KF94, P2 vb. işaretlere sahip bu FFP2 ya da FFP3 maskeler öncelikle sağlık çalışanlarının ve tüm kullanıcıların çift yönlü korunmasında en etkili en güvenilir maskelerdir. 
 
EN14683+AC standardına sahip tıbbi maskeler özellikle kullanıcıdan dışarı yayılımı önlemek ve belirli düzeylerde kullanıcıları virüsten korumak amacıyla kullanılmaktadır. Tip I, Tip II, Tip IIR işaretlerinden birine sahip olan bu maskeler, medikal maske, ameliyat maskesi, cerrahi maske, doktor maskesi, prosedür maskesi vb. farklı isimlerle anılmaktadır.
 
Yıkanabilir maske, kovid maskesi gibi isimlerle anılan dokunmuş kumaş (bez) ya da dokunmamış (non-woven) kumaşlardan üretilen ve belirli sayıda yıkanarak tekrar kullanılabilen maskeler TSE K599 standardı ile test edilip belgelendirilen maskelerdir. Kullanıcıdan dışarıya yayılımı önlemekle birlikte daha düşük düzeylerde de olsa belirli düzeyde virüsten kullanıcı solunum yollarını da korur.
 
Bu şekilde belgelendirilmemiş tüm maskeler sadece hijyen maskesi olarak sınıflandırılır. Kullanıcıdan dışarıya yayılımı önleyen ve böylede pandeminin durdurulmasına çok önemli katkıda bulunan bu maskeler herhangi bir uygunluk değerlendirmesi yapılmadığı için yani bir test ve belgelendirme süreci olmadığı için koruyuculuğu ile ilgili kesin bilgi verilemez.
 
Tüm maskelerin pandemiyi önlemede etkin olduğu aşikardır ve muhakkak kullanılması önerilir. Kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar;
 
·       Ürünlerin ilgili standartlar ile test edilip edilmediği, gerekli işaretleri taşıyıp taşımadığı kontrol edilmelidir.
 
·       Yıkanabilir ürünlerde ya da tıbbi maske görünümündeki maskelerde, solunuma zararlı etkisi olan çok renkli, boyalı, baskılı logo, yazı vb., pul – payet - sim vb yapıştırıcı ile yapıştırılmış işlemeler taşıyor olmamasına dikkat edilmelidir.
 
·       Kullanıcının baş / yüz ölçülerine uygun olmalıdır.
 
·       Maskeler, mutlaka doğru takılmalıdır. Ağız ve burun tümüyle maske içinde kalacak şekilde kullanılması en önemli konudur. 
 
·       Burun klipsi varsa mutlaka düzgün bir şekilde burun kemiği üzerine yerleştirilmiş ve burun şekli verilmiş olmalıdır. Bu şekilde verilen sıcak nefesin oradaki boşluklardan çıkarak gözü ve yüzü rahatsız etmesi, terletmesi, gözlüklerin buğulanması gibi etkiler önlenecek ve virüslerinde geçişi engellenecektir. 
 
·       Maske, takılı olduğu sürece asla üzerine dokunulmamalı, çene altına indirilip ya da alın üstüne çıkarılıp, ne iç yüzeyine ne de dış yüzeyine temasta bulunulmamalıdır.
 
·       Maskelerin yıkanması ya da dezenfekte edilmesi ile ilgili üreticinin doğrudan kullanım kılavuzunda yazılı bulunmayan hiçbir yöntem uygulanmamalıdır. 
 
·       Maske takılıyor olması “aşırı güven” duygusuna da neden olmamalıdır. Mesafe, temizlik gibi diğer tüm tedbirler öncelikle uygulanmalıdır. Hiçbir maske %100 koruyucu değildir. 
 
·       Maskeler, temiz ortamda temiz ellerle takılmalı ve virüs tehlikesinin ortadan kalktığı ortamda çıkarıldıktan sonra mutlaka eller de sabunla yıkanarak ya da uygun el antiseptiği kullanılarak temizlenmelidir.