N95 Maske Ne için Kullanılır?

Küresel salgın ile mücadele halinde olduğumuz şu dönemde, bireysel korunma yöntemlerinin ilk sırasında maske kullanımı yer almaktadır.
Sağlık sektöründeki mesleki maruziyetleri azaltmak, pandeminin yayılım hızını ve bulaşıcılığını kısıtlamak, insan vücudunu dış etmenlerin zararlı etkilerinden korumak amaçlı tasarlanan ve kullanılan maskeler, mikron değerleri doğrultusunda tıbbi ve solunum maskesi olarak iki seçeneğe ayrılmaktadır.
 
Solunum Maskeleri sınıfının, muadillerine göre en yüksek koruma performansına sahip maske çeşidinden olan N95 maskeler,  valfli ve valfsiz alternatifleri ile çift yönlü filtrasyon özelliği göstermekte olup, dışarıdan solunum yada havayolu ile bulaşması mümkün virüslerin, vücuda girmesi ve enfekte olmasına karşın %95 etkin koruma sağlamaktadır.
 0.3 mikron filtre özelliği ile tıbbi ve endüstriyel sektörlerin tercih ettiği maske seçenekleri arasında yer alan bu çözümlerin yüksek filtrasyon özelliği; hastalıkların yayılma riskini azalttığı gibi çalışma alanlarındaki toz, partikül, toksik madde ve ağır kokulara karşı da ayriyeten bariyer görevi üstlenmektedir.
 
 
Üretim ve faaliyetlerinde kimyasal madde ağırlıklı çalışan sektörlerin, insan sağlığını korumak amaçlı kullanımını zorunlu kıldığı N95 maskeler; yüze oturan, çember şeklindeki yekpare tasarımı ve ultra ince hafif lif yapısı ile yüze yük bindirmeden her ortamda rahat kullanım avantajı sunmaktadır.
Hastane, madencilik, seramik, inşaat, genel temizlik, tekstil, gıda,makine sanayi üretimi ile mobilya ve metal işleme sektörlerinde kullanıma uygun nitelikte olan N95 maskeler, antialerjik ve estetik yapıs ile de uzun süre güvenle kullanım garantisi vermektedir