Virüs Maske Önerileri

Hayatımıza kabus gibi çöken Koronavirus, beraberinde pek çok yenilikleri ve dikkat edilmesi gereken kriterleri getirmiştir. İnsan sağlığının ne denli önemli olduğunu, virüslerin nasıl geri dönüşü olmayan kayıplara yol açtığını, sosyal hayatın kısıtlanması ile insanlığın nelerden mahrum kaldığını ve her şeyden önemlisi küresel olarak yaşamın nasıl durduğunu gözle görülemeyecek kadar küçük virüs sayesinde öğrendik. Daha önceleri sadece hastanede sağlık çalışanlarının ve hastaların, endüstriyel işyerlerinde çalışanların yüzlerinde görmeye alışık olduğumuz maskeler, bu dönemle birlikte artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu ve büyük küçük demeden hepimiz kullanmaya başladık.
 
Aerosoller şeklinde ortama yayılan virüsün kaynağında durdurulabilmesi çok önemlidir. Taşıyıcıdan ortama yayılmasını engellemek için farklı farklı maskeler kullanılabilir. Ancak halihazırda ortama yayılmış olan virüsün solunmasını engellemek için kullanılacak maskelerin biraz daha titizlikle seçilmesi gerekmektedir. Her iki durumda da doğru bir şekilde ağız ve burunu tümüyle kapatarak yüze temasta sızdırmazlığı sağlamak en önemli koruyuculuk etkenidir.
 
Ne yazık ki koronavirüs farklı farklı etkiler gösteren hastalıklara yol açmaktadır. Belirtiler göstererek hasta olan insanlar doğrudan tedbir alabilmektedir. Ancak asemptomatik terimi ile tarif edilen ve belirti göstermediği halde hastalığı taşıyan insanlar kendileri de farkında olmadan hastalığı yayabilmektedir. Bu nedenle herkesin maske takması ve kendisinden dışarıya yayılımı önlemesi insani sorumluluktur.
 
Bu amaçla; tıbbi maskeler, ventilsiz solunum koruyucu maskeler (respiratörler), yıkanabilir maskeler ve hijyen maskeleri kullanılabilir. Bu maskelerin tümünde dışarıya yayılım önlenebilir.
 
Virüsten korunmak için, koruyuculuk özellikleri test edilip belgelendirilmiş ürünler kullanılmalıdır. EN149:2001+A1:2009 standardına sahip FFP2 ya da FFP3 koruma seviyesindeki maskeler (Amerikan N95, Çin KN95, Kore KF94, Kanada P2, Avustralya P2 gibi farklı standartlara ait uygunluk koruma sınıfı işaretlemeleri) virüsten koruyucu olarak kullanılmalıdır. Bu maskelerde dikkat edilmesi gereken en öenmli husus güvenil bir üretici tarafından üretiliyor olmasıdır. Ürünlerin CE belgesi olması şarttır. 
 
Sağlık çalışanlarının, virüs tedavisi gören hastaların, virüs ile teması söz konusu olan çalışanların ve yüksek risk altında bulunan herkesin kullanması tavsiye edilen bu solunum koruyucu maskelerin (respiratörlerin) özellikle ventilsiz olanları hem kişinin kendini ortamdaki zararlı aerosollerden korur hem de bulaşıcı riski olan mevcut hastalıkların etrafa yayılmasının önüne geçecek çift yönlü korumayı sağlar.
 
EN14683 standardına sahip tıbbi maskeler de belirli seviyelerde koruyucudur. Ancak bu maskelerin asli üretim amacı kullanıcıdan dışarıya yayılımı önlemektir.